Husein Kurtagić je rođen 29.01.1938. godine u selu Bihovi kod Trebinja. Bio je osmo dijete oca Asima i majke Ćerime. Potiče iz siromašne porodice, koja je bila mnogobrojna, a otac i majka su se bavili poljoprivredom, . proizvodnjom duhana, grožđa i bostana. Kada je izbio Drugi svjetski rat, 1941. godine, Kurtagići su se preselili iz sela u grad. 1945. godine Husein je izgubio vid, igrajući se sa svojim vršnjacima bombom zaostalom iz rata.
Već 1946. godine otišao je na školovanje u Zemun, gdje je završio osnovnu školu i nižu muzičku, i odmah je bio od učitelja i vaspitača zapažen po svom izuzetnom talentu za muziku. Tu je završio i srednju muzičku školu, a paralelno sa muzičkom školom je završio i gimnaziju. Jedno vrijeme je živio u Derventi, a onda je došao u Sarajevo, gdje se pridružio ostaloj svojoj familiji, koja se u međuvremenu preselila iz Trebinja u Sarajevo.
Tu je završio birotehničku školu i zaposlio se kao telefonista u vojnom preduzeću „Zrak“. Kao vokalni solista je primljen na program Radio Sarajeva sa nepunih 17 godina i bio je najmlađi pjevač u Jugoslaviji. Urednici Radio Sarajeva su odmah zapazili njegov veliki talenat i ponudili mu stalni angažman na radiju, gdje je sa nepunih 17 godina napravio prve snimke izvorne narodne muzike, sa narodnim i tamburaškim orkestrom Radio Sarajeva.
Publika ga je primila sa oduševljenjem, kako u BiH, tako i u čitavoj zemlji. Redovno je snimao za arhiv Radio Sarajeva, a počeo je da sarađuje sa tadašnjim popularnim muzičarima, kakvi su bili Ismet Alajbegović Šerbo, Jovica Petković, Jozo Penava…. Svoju prvu ploču Husein je snimio za fabriku „Jugoton“ iz Zagreba.
Njegova prva ploča je naišla na oduševljenje publike i ostao je najtiražniji pjevač tih godina, u društvu sa iskusnim pjevačima, kakvi su bili Zaim Imamović, Himzo Polovina, Safet Isović, Nada Mamula, Zora Dubljević i još nekolicina drugih koji su pripadali prvoj generaciji umjetnika poslije Drugog svjetskog rata. I pored velike popularnosti, on je nastavio školovanje, a Pravo je bilo njegovo opredjeljenje. Istovremeno sa početkom pjevačke karijere, on je počeo komponovati i pjesme u duhu narodnog melosa, koje je redovno snimao i izvodio na festivalima narodne muzike, kakvi su bili „Ilidža“ i „Beogradski sabor“. Pisao je i za svoje kolege, pa su njegove pjesme interpretirali i izvodili na festivalima tadašnje zvijezde narodne muzike, kakvi su bili Nada Mamula, Zora Dubljević, Predrag Gojković Cune, Nedžad Salković, i veliki broj drugih interpretatora. Njegov autorski opus je veliki, ali je prvenstveno muziku pisao na vlastite tekstove, |
||||
|
Bio je jedan od autora Zakona o autorskim pravima, koji je bio na snazi do 1990. godine, a 2002. godine je učestvovao i dao veliki doprinos u izradi Zakona o autorskim pravima, u intelektualnoj svojini, koji je i danas na snazi. Radio je i kao novinar, gdje je sarađivao sa najpoznatijim dnevnim listovima i uređivao rubrike o estradi i kulturi, a bio je i dopisnik većeg broja stranih listova i radio stanica. On je osnivač Udruženja estradnih i slobodnih umjetnika BiH i Fondacije Safet Isović, gdje je dao veliki doprinos u izradi i realizaciji velikog broja projekata. Proglašen je za istaknutog umjetnika, pa je njegovo ime i zbirka njegovih djela izložena u Kući sevdaha, koja je otvorena 08.05.2008. godine. Lično se poznavao sa slijepim muzičarima i pjevačima, kakvi su bili Ray Charles, Stevie Wonder, Jose Feliciano, Andrea Bocelli.
Upoznao je i niz naučnika, političara, književnika i slikara koji su obilježili 20. stoljeće. Tako je stekao poznanstvo sa najvećim naučnikom informatičkih tehnologija, Amerikancem Bill Gates-om, s kojim se sreo dva puta, a na ovog naučnika je ostavio izvanredan utisak, što je Gates izrekao u svojoj izjavi Glasu Amerike, u programu na bosanskom jeziku. Upoznao je George-a Shorshe-a, Amerikanca mađarskog porijekla i jednog od najvećih biznismena Amerike.
Osobno je poznavao Ivu Andrića, nobelovca za književnost i poznate jugoslovenske književnike,
Mešu Selimovića, Branka Ćopića, Miroslava Krležu i niz drugih umjetnika u književnosti, slikarstvu, politici, nauci i drugim djelatnostima. Husein Kurtagić je najpoznatiji estradni menadžer, sa područja bivše Jugoslavije, pogotovo zbog toga što je kao menadžer prvi prišao organizaciji estrade u vrijeme kada nije bio ni definisan pojam Estrada. Mnogi menadžeri su od Huseina direktno učili ovaj posao, jer u to vrijeme nije bilo studija za marketing i menadžment. Otkrio je mnoge pjevače narodne, zabavne i klasične muzike. Tako su popularni pjevači, kao što je Halid Bešlić, Šerif Konjević, Nada Obrić, i mnogi drugi, prvi put uzeli mikrofon u ruke na koncertima koje je Husein Kurtagić ugovarao.2008. godine je izdao knjigu „Muzika mog vremena“, koja je postala kod čitalačke publike pravi bestseller i pravi biser književnosti.
U knjizi je, Husein Kurtagić, na izvanredan način opisao nastanak muzičkog stvaralaštva i estrade od Drugog svjetskog rata pa do danas. Oženjen je, a njegova supruga Fatima, kćerka Belma i unuka Lea, su stalna inspiracija i nadahnuće u njegovom radu. Danas obavlja dužnost direktora Udruženja estradnih i slobodnih umjetnika BiH, i Izvršnog direktora Fondacije „Safet Isović“. Živi u Sarajevu, gdje će 2008. godine proslaviti 50 godina umjetničkog rada.
Autor biografije Huseina Kurtagića Ferid Alibegović
Da ne bih pisao post, ovako cu: jutros u 7,30, umro je Husein Kurtagic. Nek mu je lahka zemlja bosanska. Urednik bloga
NEKA MU JE VEILIKI I VJECNI RAHMET.
Rahmet mu dusi i da mu dragi ALAH bude na pomoci.osobno sam ga poznavao jer sam imao cast da ga pratim sa mojim orkestrom,tako da sam upoznao jednu plemenitu dusu.